Boeing - Poland Technology Conference, Arizona 2012

02-04-2012

Prorektor ds. Naukowych WAT dr hab. inż. Andrzej Najgebauer prof. WAT (ISI), reprezentujący Wydział Cybernetyki z-ca Dziekana płk dr inż. Dariusz Pierzchała (ISI) oraz przedstawiciel Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Prodziekan ds. studenckich dr inż. Piotr Zalewski wzięli w dniach 20-25 marca 2012r. udział w zorganizowanej w Phoenix (Arizona) przez Boeing Company USA oraz Ministerstwo Gospodarki RP konferencji „Poland Technology Conference”. Była to doskonała okazja do zapoznania się z kluczowymi produktami Boeing, ich produkcją i stosowanymi technologiami – przede wszystkim AH-64 Apache , który jest podstawowym śmigłowcem szturmowym wojsk lądowych. Nasza delegacja zaprezentowała ofertę obu wydziałów w zakresie modelowania, symulacji i wspomagania decyzji na współczesnym polu walki oraz możliwości w zakresie uzbrojenia i sprzętu sił powietrznych. Jednakże najistotniejszym osiągnięciem wyjazdu jest uzgodnienie i prolongata umowy między WAT a Boeing, w efekcie czego pozyskane zostaną nowoczesne technologie informatyczne i zorganizowany zostanie wspólny międzynarodowy projekt. Podczas konferencji odbyły się także bilateralne spotkania WAT z Univeristy of Arizona oraz Arizona State University. Na mocy wielostronnych porozumień w przyszłych semestrach realne mogą być staże naukowe studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych przy udziale finansowym Boeing Company i Ministerstwa Gospodarki RP.

Boeing Company to uznany na całym świecie amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny, którego podstawą działania są: Boeing Integrated Defense Systems (odpowiedzialny za produkcję wojskową i kosmiczną) oraz Boeing Commercial Airplanes (rynek samolotów cywilnych). Od grudnia 2011r. WAT i Boeing połączeni są umową umożliwiającą poufną wzajemną wymianę informacji.