Nasi studenci informatyki zwycięzcami konkursu Imagine Cup 2012

13-04-2012

W dniach 11-12 kwietnia w Warszawie odbył się krajowy finał konkursu Imagine Cup 2012 w najbardziej prestiżowej kategorii Projektowanie Oprogramowania. Zwyciężył zespół studentów informatyki z naszego Wydziału, drugie miejsce zajęła także drużyna naszych informatyków – oba zespoły pracowały pod kierunkiem tego samego mentora: majora mgr. inż. Mariusza Chmielewskiego.

Oba zespoły, przygotowując swoje projekty w  odpowiedzi na przesłanie konkursu: ‘Wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala rozwiązać najtrudniejsze problemy’, tym razem uczyniły telefon – narzędzie codziennego użytku -  narzędziem ratującym życie.

Zwycięski zespół ARMED (ARMy Engineers and Developers) w składzie:
szer. pchor. Weronika Ślusarska, sierż. pchor. Marcin Kukiełka, st. szer. pchor. Jakub Kędzior, st. szer. pchor. Adam Pabiś, przedstawił projekt SAPER – jest to aplikacja na Windows Phone, która wykrywa materiały wybuchowe w terenie, analizuje ich rodzaj, lokalizuje niebezpieczeństwo na mapie i powiadamia odpowiednie służby o zagrożeniu.

Zespół InnoWATors w składzie:
Monika   Lipińska  (studentka Wydziału Historii Sztuki UW, absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Warszawie), Emil Kaczyński, Bartłomiej Wójtowicz, Mateusz Chrustny, Witold Matuszewski
zaprezentował projekt SENSE – mobilny system ratownictwa ludzi chorych na epilepsję, monitorujący stan zdrowia, wykrywający potencjalne zagrożenia oraz zapewniający wezwanie i udzielenie niezbędnej pomocy.

Oba projekty zostały przedstawione w sposób perfekcyjny zarówno w trakcie prezentacji w pierwszym dniu finału, jak i w drugim dniu, gdy trzeba było przed  publicznością oraz bardzo wymagającym  jury zaprezentować swoje projekty w języku angielskim i odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań jurorów.

Nasi informatycy w mundurach będą reprezentować Polskę na finale światowym, który odbędzie się w lipcu w Sydney w Australii. Czeka Ich teraz ogromna praca nad doskonaleniem rozwiązania konkursowego, tak aby projekt został doceniony także w Sydney.

W tym roku w konkursie wzięło udział prawie 4,5 tysiąca młodych informatyków. Wyłoniona do finału dziesiątka zespołów była dla naszych drużyn silną konkurencją. Tym większa radość, że to właśnie nasze dwa zespoły zostały tak wyróżnione. Specjalne gratulacje składamy Mentorowi obu nagrodzonych zespołów: Panu Mariuszowi Chmielewskiemu, dzięki któremu corocznie od kilku już lat możemy obserwować zmagania naszych studentów w finałach konkursu Imagine Cup. Tym razem wynik dostarczył nam maksymalnych wzruszeń.