Konsorcjum firm Matic i Qumak wyposaży serwerownię CSZIS

28-04-2015

Konsorcjum firm Matic Sp. z o.o. i Qumak S.A. dostarczy kompletną infrastrukturę sprzętowo-programową, stanowiącą fundament pod budowę akademickiej chmury obliczeniowej w nowej serwerowni Wojskowej Akademii Technicznej. W efekcie podpisanej umowy o wartości 16,3 mln zł netto powstanie jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie chmur do zastosowań dydaktycznych i badań naukowych w Polsce. Chmura ta jest jednym z kluczowych elementów Centrum Studiów Zaawansowanych Inżynierii Systemów WAT, które budowane jest na Wydziale Cybernetyki w wyniku realizacji projektu unijnego POIS.13.01.00-00-007/12. Projektem tym kieruje kolega z naszego Instytutu, dr inż. Tomasz Górski, Kierownik Zakładu Inżynierii Systemów Informatycznych.

– Rozwiązanie to położy fundament dla działań CSZIS, które koncentrować się będą na kształceniu informatyków z rozszerzonym programem zagadnień architektonicznych konstruowania złożonych systemów oraz budowie kompetencji umożliwiających współpracę partnerską z wiodącymi światowymi producentami oprogramowania. Utworzona zostanie nowa specjalność „Inżynieria systemów” na kierunku „Informatyka”. W ramach CSZIS prowadzone będą prace badawcze rozwiązujące realne problemy istniejące w przedsiębiorstwach komercyjnych oraz instytucjach sektora publicznego. Studenci uczestniczący w tego typu pracach badawczych uzyskają niezwykle wysokie kompetencje i staną się bardzo poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy – powiedział dr inż. Tomasz Górski.

Więcej informacji: http://www.qumak.pl/chmura-akademicka-dla-wojskowej-akademii-technicznej/