Kurs szkolenia załóg wozów bojowych z wykorzystaniem symulacji wirtualnej

13-02-2018

W dniach 29.01-9.02.2018 odbyła się w Instytucie Systemów Informatycznych pierwsza edycja kursu specjalistycznego pn. „Kurs szkolenia załóg wozów bojowych z wykorzystaniem symulacji wirtualnej”. Kurs realizowany był w ramach postanowień Decyzji Nr 420/MON Ministra Obrony Narodowej z 12 września 2008 r. w sprawie wprowadzenia w SZ RP systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych. Gestorem kursu jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zajęcia odbywały się w specjalistycznym laboratorium w którym do dyspozycji szkolonych przygotowano zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Zaplecze technologiczne do prowadzenia tego typu kursów budowane jest od wielu lat i obecnie Instytut posiada unikatowy w skali kraju zestaw sprzętu i oprogramowania ukierunkowany na zaawansowane zastosowania symulacji wirtualnej. Kurs ukierunkowany jest na szkoleniu załóg wozów bojowych różnego typu z zastosowaniem symulatora wirtualnego VBS3, który jest już standardowym narzędziem w ramach ćwiczeń prowadzonych w strukturach NATO.

W pierwszej edycji kursu udział wzięły załogi czołgów Leopard z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. W ramach zajęć uczestnicy kursu zapoznali się z praktycznymi możliwościami stosowania symulacji wirtualnej do szkolenia taktyki działania pododdziału jakim jest pluton czołgów Leopard. Załogi czołgów działając na mapie wirtualnej odwzorowującej rzeczywisty teren poligonu Orzysz ćwiczyły wykonywanie zadań związanych z przemieszczeniem, zajmowaniem pozycji w rejonach ześrodkowania, wyjście na rubież ataku oraz manewr wycofania. Kluczowym elementem ćwiczenia było współdziałanie i zgrywanie załóg w zakresie rozpoznania i niszczenia przeciwnika. Wszystkie działania uzupełniane były symulacją sieci łączności z uwzględnieniem podziału na kanały oraz intercom wewnątrz poszczególnych pojazdów. Symulowana sieć łączności zintegrowana z symulatorem VBS3 odzwierciedla właściwości urządzeń nadawczych i odbiorczych oraz degradację sygnału radiowego spowodowanego zakłóceniami oraz ukształtowaniem terenu. Szkoleniu załóg uzupełniane było symulacją działań przeciwnika oraz wojsk własnych np. w formie wsparcia ogniowego.

Kierownikiem kursu był dr inż. Roman Wantoch-Rekowski. Z zakresem zastosowań wysokorozdzielczego symulatora wirtualnego można zapoznać się w monografiach opracowanych przez zespół, który obecnie posiada już wieloletnie doświadczenia w praktycznym stosowaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej.