Dwie drużyny studentów w finałach krajowych Microsoft Imagine Cup 2017

22-03-2017

W dniach 18. i 19. marca w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie odbył się Demo Day, na którym prezentowały się zespoły z całej Polski w ramach półfinałów ogołnopolskich konkursu Microsoft Imagine Cup'2017. Dwa projekty z Wydziału Cybernetyki WAT: Elephant oraz Manify - zakwalifikowały się do finałów krajowych konkursu Imagine Cup 2017 reprezentując naszą uczelnie i konkurując o możliwość startu w finałach światowych. Opiekunami naukowymi (mentorami) obu zespołów byli nauczyciele z Instytutu Systemów Informatycznych:

1. zespół Idea Hunter realizujący projekt Elephant w składzie: Magdalena LebiedziewiczBartosz DudzińskiPaweł Pieczonka, mentor: mjr dr inż. Mariusz Chmielewski;
2. zespół SOS realizujący projekt Manify w składzie: sierż. pchor. Mateusz Dendara, sierż. pchor. Kamil Małysz, sierż. pchor. Piotr Szczepańczyk, mentor: mjr dr inż. Rafał Kasprzyk.

Każda drużyna miała za zadanie w ciagu 10 minut przedstawić kluczowe aspekty swojego projektu oraz odpowiedzieć na postawione pytania demonstrując swoje rozwiązanie. Po prezentacji projektów konkursowych, zostało wyłonionych po 5 najlepszych drużyn w kategoriach Gry, Projekty Społeczne oraz Projekty Innowacyjne (łącznie 15 projektów).

Elephant to projekt textronicznego ubranka niemowlęcego dla dzieci w wieku 0. - 24. miesiąca życia monitorującego funkcje życiowe dziecka oraz stymulującego je do prawidłowego rozwoju układu mięśniowego. Prototyp zakłada zintegrowanie przygotowanej autorskiej elektroniki odpowiedzialnej za: pomiar temperatury i potliwości ciała, aktywności mięśniowej i oddechowej oraz funkcji serca. Zbierane dane przetwarzane są do informacji medycznej o stanie zdrowia niemowlaka i w przypadku wykrycia niepożądanych sytuacji zdrowotnych, natychmiastowe informowanie Rodzica/Opiekuna o ich wystąpieniu. Przygotowane algorytmy analityczne są w stanie, oprócz podstawowych schorzeń i infekcji, wykrywać nieprawidłowości rozwojowe dzieci wynikające z różnych czynników ryzyka. Celem projektu jest monitoring dzieci i przeciwdziałanie wypadkom wystąpienia bezdechu sennego oraz innych nieprawidłowościach w rozwoju motorycznym dziecka. Ponadto ubranko biomedyczne ma za zadanie monitorowanie podstawowych funkcji serca i układu oddechowego działając jak anioł stróż naszych pociech. Ubranko nie tylko monitoruje, ale dodatkowo wykorzystuje miniaturowe wibratorki do stymulacji oddechu oraz usprawnienia procesów rozwoju lub rehabilitacji dziecka poprzez rozluźnienie odpowiednich partii ciała. Te oraz wiele innych zaawansowanych opcji wspierających rodziców dostępne są z łatwej i przejrzystej aplikacji mobilnej dostępnej na wszystkie platformy mobilne. Aby wzbogacić produkt zaprojektowano również zestaw maskotek i przystawek do ubranka pozwalających na nasłuchiwanie dziecka oraz emisję dźwięków bicia serca, które maja za zadanie uspokoić niemowlaka.

Manify to projekt, który umożliwi efektywną współpracę między właściwymi służbami, organizacjami i użytkownikami końcowymi w przypadku zdarzeń skutkujących zagrożeniami życia i zdrowia ludzi. Dotychczas, standardowym schematem komunikowania jest przesyłanie informacji pomiędzy uczestnikami incydentu/wydarzenia, a centrum odpowiedzialnym za gromadzenie danych i ich przetwarzanie. W przypadku sytuacji o dużej dynamice, istotnym jest jednak umożliwienie komunikowania się również bezpośrednio pomiędzy uczestnikami incydentu i osobami będącymi bezpośrednio w najbliższym otoczeniu, co może istotni skrócić czas oczekiwania na pomoc. Co więcej, w przypadku dużego zagęszczenia osób na pewnym obszarze, z czym mamy do czynienia podczas imprez masowych oraz sytuacji kryzysowych, istnieje wysokie ryzyko przeciążenia sieci komórkowej. W konsekwencji powiadomienie służb lub innych osób w najbliższym otoczeniu o niebezpieczeństwie staje się wówczas niemożliwe lub istotnie utrudnione. Wyróżniającą zaletą platformy Manify będzie możliwość utrzymania komunikacji w sytuacji braku sygnału GSM, poprzez tworzenie sieci ad-hoc bezpośrednich połączeń między urządzeniami mobilnymi z zainstalowaną aplikacją Manify.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach krajowych!