Wizyta wiceministra Obrony Narodowej

26-08-2016

W dniu 25 sierpnia 2016 roku w murach Wojskowej Akademii Technicznej gościł podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski. Gościa, w progach Uczelni przywitał cz.p.o. Rektora-Komendanta WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT. Ministrowi w wizycie w WAT towarzyszyli gen. broni Bogusław Samol oraz płk Mieczysław Malec - przedstawiciel zespołu roboczego realizującego Strategiczny Przegląd Obronny. Intencją wizyty Ministra w WAT było zapoznanie się z potencjałem Zespołu Badawczego Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych, kierowanego przez dr hab. inż. Andrzeja Najgebauera, prof. WAT. Zasadnicza część spotkania odbyła się więc w laboratorium Zespołu, gdzie prof. Najgebauer przedstawił Ministrowi modele, metody i narzędzia analityczno-symulacyjne opracowane przez Zespół. Prezentacja była prowadzona przez przedstawicieli WAT i Asseco Poland w obecności w/w gości, cz.p.o. Rektora-Komendanta WAT płk. dr hab. inż. Tadeusza Szczurka, prof. WAT oraz wiceprezesa Zarządu ASSECO Poland S.A. Przemysława Borzestowskiego. Znacząca część prezentowanych rozwiązań powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego „System informatycznego wsparcia rozwoju zdolności oraz identyfikacji potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP”. Projekt realizowanych był w konsorcjum naukowo-przemysłowym, złożonym z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Obrony Narodowej i firmy Asseco Poland. Kierownikiem projektu był dr hab. inż. Andrzej NAJGEBAUER, prof. WAT, a głównymi wykonawcami ze strony WAT, pracownicy Instytutu Systemów Informatycznych. Celem prezentacji Zespołu Badawczego Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych jest potencjalna możliwość wykorzystania autorskich narzędzi Zespołu w Strategicznym Przeglądzie Obronnym.