Pomogliśmy bić rekord Guinnessa

27-01-2015

W dniu 19. stycznia b.r. na lodowisku Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się akcja charytatywna mająca na celu zebranie pieniędzy dla podopiecznych fundacji "Dziecięca Fantazja". Akcja polegała na próbie pobicia rekordu Guinnessa na najszybszy piruet na łyżwach. W akcję zaangażował się adiunkt naszego Instytutu, mjr dr inż. Mariusz Chmielewski, wraz z zespołem studentów w składzie: inż. Konrad Bosiek - V rok Wydziału Cybernetyki, inż. Bartosz Pawłowski - V rok Wydziału Cybernetyki, pchor. inż. Krzysztof Jakubowski - V rok Wydział Elektroniki. Zespół nieodpłatnie wykonał urządzenie i aplikację działającą na smartfonie do pomiaru prędkości obrotowej na podstawie prędkości kątowej wirującej łyżwiarki. Wynik pomiaru wyświetlany jest na bieżąco na smartfonie. Zadania tego nie chciała podjąć się żadna firma, do której zwracali się przedstawiciele Fundacji. W próbie pobicia rekordu udział brała 11-letnia łyżwiarka z Kanady. Rekord został pobity, oficjalnie ogłoszony przez przedstawicieli księgi rekordów Guinnessa i od 19. stycznia b.r. wynosi 342 obr/min (poprzedni rekord wynosił 308 obr/min), a wynik ten udało się wiarygodnie zmierzyć dzięki pracy zespołu pod kierunkiem kolegi Mariusza.

Szerzej o tej ciekawej inicjatywie można przeczytać na stronach WAT (Zmierzyli rekord Guinnessa) oraz TVN Warszawa (Rekordowe piruety policzyła aplikacja studentów WAT).

Zespołowi pod kierunkiem mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w szczytnym celu i gratulujemy kolejnych ciekawych wyników, które rozsławiają imię WAT, Wydziału Cybernetyki WAT i naszego Instytutu !