You are here

Dwie drużyny na podium konkursu Microsoft ImagineCup'2014

12-04-2014

Kolejny sukces drużyn studenckich pod opieką nauczycieli z ISI w największym konkursie technologicznym na świecie - Microsoft ImagineCup. Tym razem w finałach krajowych tego konkursu 2 drużyny pod opieką naukową mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego zdobyły 2 i 3 miejsca w kraju !

Konkurs ImagineCup stał się już swoistym rytuałem na Wydziale Cybernetyki. W tym roku również nasi studenci i mentorzy uczestniczyli w najbardziej prestiżowym i największym światowym konkursie technologicznym firmy Microsoft. Kwalifikacje konkursu odbywały się w 3 etapach, zwieńczeniem których były finały krajowe odbywające się w dniach 9-10.04.2014. Do finałów Jury wybrało 5 najlepszych projektów w każdej spośród trzech kategorii – Games, Innovation oraz World Citizenship. Grupy konkurujące ze sobą pochodziły z Warszawy (4), Poznania (3), Białegostoku (2) oraz Gdańska (1). Krajowe finały 12. edycji konkursu Imagine Cup jak w poprzednich latach współorganizowane przez były przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego a honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki.

Do finałów krajowych zakwalifikowały się w tym roku dwa zespoły CyberMeds i ScienceSeargents startując odpowiednio w kategoriach World Citizenship oraz Innovation. Obydwa zespoły w swoim składzie oprócz studentów naszego Wydziału miały wsparcie studentów Wydziału Elektroniki odpowiedzialnych za część sprzętową. Interdyscyplinarność naszych rozwiązań pozwoliła mocno zaciekawić Jury, co szczególnie widoczne było pierwszego dnia prezentacji konkursowych. Nasze zespoły prezentowały swoje osiągnięcia i pomysły w języku angielskim przygotowując własnoręcznie całą otoczkę prezentacji wraz z działającymi aplikacjami mobilnymi i multi-sensorami.

W czwartek, 10.04.2014r., o godz. 17:00 rozpoczęła się Gala Finałowa, na której dowiedzieliśmy się, że nasze drużyny zdobyły II miejsce w kategorii WorldCitizenship (CyberMeds)  i  III miejsce w Innovation (ScienceSergents)! A wiec kolejny rok nasza Uczelnia i studenci stanęli na podium najbardziej prestiżowej imprezy technologicznej świata.  Prezentacje konkursowe i same rozwiązania spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem widzów i prasy, o czym świadczy liczba udzielonych wywiadów i komentarzy.

Prezentowane projekty to zaawansowane technologicznie mobilne systemy sensoryczne, których zadaniem jest aplikowanie zaawansowanych algorytmów analizy danych w dziedzinie medycyny i sensoryki. Zespół CyberMeds w składzie: sierż. pchor. inż. Marcin Kukiełka, sierż. pchor. inż. Damian Rainko, st. szer. pchor. inż. Jakub Kędzior, mgr inż. Rafał Wołoszyn prowadzone przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, zaprezentował projekt PATRON (Parkinson’s Assistance Toolkit Rapidly Obviating Neuro-errors), który jest teleinformatycznym systemem kompleksowo wspomagającym prowadzenie testów klinicznych leków neurologicznych na chorobę Parkinson'a. System umożliwia monitorowanie pacjentów i ocenę stanu zdrowia pacjenta z wykorzystaniem sensorów inercjalnych oraz powierzchniowych miografów - EMG (elektromiograf) oraz MMG (mechanomiograf). Zastosowane techniki pomiarowe, algorytmy przetwarzania  oraz wieloprotokołowy moduł komunikacji bezprzewodowej czynią to rozwiązanie unikalnym w skali światowej. System umożliwia pomiary drżenia kończyn i napięcia mięśniowego pacjenta umożliwiając tym samym obiektywizację diagnostyki symptomów schorzenia. Dane te wykorzystywane mogą być przez lekarzy prowadzących pacjentów i firmy farmaceutyczne odpowiednio do: oceny skuteczności przydzielonych dawek leków oraz oceny skuteczności działania nowowprowadzanych na rynek medykamentów. W tym celu sercem systemu jest dedykowana hurtownia danych badań klinicznych wdrożona na skalowalnym środowisku Windows Azure udostępniająca system PATRON w modelu SaaS. Projekt konsultowany jest z neurologami Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego, którzy w kolejnych miesiącach będą przeprowadzali wstępne badania kliniczne z wykorzystaniem systemu i zbudowanych sensorów.   

Drugi projekt to aplikacja mobilna i sensor TESLA (Teachable Environment for Sign Language Assistance) zbudowane przez zespół w składzie: sierż. pchor. inż. Damian Frąszczak, sierż. pchor. inż. Ernest Szczepaniak, sierż. pchor. inż. Dawid Bugajewski, sierż. pchor. inż. Damian Tomaszewski, prowadzony przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego. TESLA to innowacyjna aplikacja na smartphone’y dla głuchoniemych, umożliwiająca rozpoznawania gestów i języka migowego z wykorzystaniem fuzji danych, pochodzących z wielokanałowej elektromiografii powierzchniowej oraz sensorów inercjalnych. Analiza aktywności mięśni przedramienia sterujących palcami i dłonią oraz jego położenia w przestrzeni pozwala na rozpoznawanie w krótkim czasie złożonych znaków migowych, a nawet własnych gestów ułatwiających komunikację głuchoniemych z otoczeniem.  Zaimplementowane algorytmy przetwarzania sygnałów wykorzystywane są do ekstrakcji wybranych ich cech i uczenia zaimplementowanej na platformie Windows Phone 8 sieci neuronowej. Rozpoznane gesty podlegają transkrypcji, a następnie z wykorzystaniem wbudowanego modułu Text-To-Speech przekładane są na komunikaty głosowe. Aplikacja i sensor może spełniać dodatkowe funkcje, jako cybernetyczny interfejs człowiek-komputer oraz kontroler do gier. Opracowany multi-sensor wykorzystuje moduł WiFi, Bluetooth LE oraz Ant+, co pozwala jego autonomiczną integrację, długotrwałe działanie i adaptację do wielu zastosowań. System w chwili obecnej umożliwia jednoczesne stosowanie do 2 multi-sensorów TESLA pozwalając na dokładną analizę gestów dwóch rąk.  Aplikacja TESLA dodatkowo dostosowana będzie do integracji z najnowszym dzieckiem Microsoft – systemem CORTANA – sztuczną inteligencją wbudowaną w urządzenia Windows Phone 8.1.   

 

Oba zespoły zapowiadają dalsze uczestnictwo w kwalifikacjach konkursu światowego, czując lekki niedosyt … Trzymamy kciuki za wszystkie zespoły WAT, przystępujące do dalszych kwalifikacji półfinałów światowych !

Autor tekstu: Mariusz Chmielewski

Cybermeds – autorzy projektu PATRON (Parkinson’s Assistance Toolkit Rapidly Obviating Neuro-errors)ScienceSeargents - autorzy projektu TESLA (Teachable Environment for Sign Language Assistance)
>> Napisz do autora <<