Jesteś tutaj

Instytut na 18. Pikniku Naukowym

02-06-2014

W minioną sobotę, 31.05.2014r., na Stadionie Narodowym i w jego pobliżu odbył się 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku rozwiązania z Wydziału Cybernetyki przedstawił jedynie nasz Instytut reprezentowany przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego. Naszego Kolegę wspierało dwóch podchorążych: Marcin Kukiełka (wkrótce pracownik Instytutu) oraz Damian Rainko. Na Pikniku zaprezentowano następujące rozwiązania będace wynikiem prac naukowo-badawczych prowadzonych w Instytucie: 

- Symulator Wariantów Działań Taktycznych (SWD-T)

- system CARE

- system SENSE

- PATRON

- mCOP, tCOP

Prezentowane systemy powstały w zdecydowanej większości w Zespole Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Kryzysowych i Konfliktowych, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Andrzej Najgebauer, prof. WAT. Jak wynika z relacji uczestników Pikniku oraz zdjęć zamieszczonych poniżej, prezentacje tych systemów cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. 

Poniżej link do wywiadu dla Polskiego Radia, którego udzielił mjr dr inż. Mariusz Chmielewski: 

http://www.polskieradio.pl/7/476/Artykul/1140528,WAT-na-Pikniku-Naukowym-zabaw-sie-w-generala

 

---------------------------------------------

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. 

Po raz drugi odbywał się na Stadionie Narodowym. W 2005 r. został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty.

---------------------------------------------

>> Napisz do autora <<