Kolejny kurs MON za nami

18-06-2018

W dniach 28.05-8.06.2018 odbyła się już trzecia edycja kursu specjalistycznego pn. „Kurs szkolenia załóg wozów bojowych z wykorzystaniem symulacji wirtualnej”. Kurs realizowany był w ramach  postanowień Decyzji Nr 420/MON Ministra Obrony Narodowej z 12 września 2008 r. w sprawie wprowadzenia w SZ RP systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych. Gestorem kursu jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Kierownikiem kursu był dr inż. Roman Wantoch-Rekowski.

Zajęcia odbywały się w specjalistycznym laboratorium w którym do dyspozycji szkolonych przygotowano zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Zaplecze technologiczne do prowadzenia tego typu kursów budowane jest od wielu lat i obecnie Instytut posiada unikatowy w skali kraju zestaw sprzętu i oprogramowania ukierunkowany na zaawansowane zastosowania symulacji wirtualnej.

Kurs ukierunkowany jest na szkoleniu załóg wozów bojowych różnego typu z zastosowaniem  symulatora wirtualnego VBS3, który jest już standardowym narzędziem w ramach ćwiczeń prowadzonych w strukturach NATO.  W pierwszej edycji kursu udział wzięły załogi czołgów Leopard z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej.

W ramach zajęć uczestnicy kursu zapoznali się z praktycznymi możliwościami stosowania symulacji wirtualnej do szkolenia taktyki działania pododdziału jakim jest pluton czołgów Leopard. Załogi czołgów działając na mapie wirtualnej odwzorowującej rzeczywisty teren poligonu Orzysz ćwiczyły wykonywanie zadań związanych z przemieszczeniem, zajmowaniem pozycji w rejonach ześrodkowania, wyjście na rubież ataku oraz manewr wycofania. Kluczowym elementem ćwiczenia było współdziałanie i zgrywanie załóg w zakresie rozpoznania i niszczenia przeciwnika.

Przykładowy zapis ćwiczenia polegającego na działaniu plutonu czołgów z zachowaniem warunków bezpieczeństwa i wykorzystaniem otoczenia w celu skrytego przemieszczania się. Dodatkowo zapis zawiera widok z bezzałogowca obserwującego poszczególne pojazdy z zastosowaniem kamery termowizyjnej i nocnej (https://www.dropbox.com/s/98qcc56xmqo300x/szkoleniewrtualne.mp4?dl=0).

Wszystkie działania uzupełniane były symulacją sieci łączności z uwzględnieniem podziału na kanały oraz intercom wewnątrz poszczególnych pojazdów. Symulowana sieć łączności  zintegrowana z symulatorem VBS3 odzwierciedla właściwości urządzeń nadawczych i odbiorczych oraz degradację sygnału radiowego  spowodowanego zakłóceniami oraz ukształtowaniem terenu.

Szkoleniu załóg uzupełniane było symulacją działań przeciwnika oraz wojsk własnych np. w formie wsparcia ogniowego. Aplikacje wspomagające realizację scenariuszy oraz  dodatkowe dedykowane obiekty w postaci pojazdów z odzwierciedleniem logiki ich działania przygotowane zostały przez Zespół Technologii Symulacji Wirtualnej i Rozszerzonej (ZTSWR), którego kierownikiem jest dr inż. Roman Wantoch-Rekowski.