Drugie miejsce dla programistów z WAT w Hackathonie+

11-12-2018

W dn. 9.12.2018 studenci Wydziału Cybernetyki WAT z zespołu Code Hussar w składzie: Patryk Ostrowski, Sebastian Szczepański oraz Julia Chodkiewicz (z Koła Zainteresowań Cybernetycznych) oraz mentorem ppłk. dr inż. Mariuszem Chmielewskim zajęli drugie miejsce w 24 maratonie programowania Hackathon+ organizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Celem 2 dniowych zmagań było poprawienie komfortu życia osobą niepełnosprawnym, poprzez zwiększenie dostępności usług za pomocą technologii cyfrowej.

Zespół studentów WAT zbudował i zaprezentował projekt Vuer, który wspiera i pomaga osoby niewidome oraz niesłyszące. Aplikacja automatyzuje procesy audiodeskrypcji z wykorzystaniem sieci WiFI. System umożliwia wykorzystanie QRkodów do szybkiego i ergonomicznego łączenia z sieciami WiFi , a następnie uruchomienie funkcjonalności smartphonów - modyłu text-to-speech. Inspiracją do tego rozwiązania był brak odbiorników radiowych w nowych telefonach, co znacznie ogranicza możliwość aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Kolejnym problemem na który drużyna zwróciła uwagę, są problemy osób niedosłyszących lub całkowicie niesłyszących w miejscach publicznych. Występujące tam komunikaty głosowe np. zmiana peronu, na który wjeżdża pociąg, są podawana za pomocą głosu, niestety osoby o których mowa mogą nie usłyszeć komunikatu lub może on dotrzeć nieterminowo. Dlatego skonstruowana aplikacja wykrywa takie komunikaty i wyświetla odpowiednie powiadomienia sygnalizując napotkane sytuacje. Projekt Vuer ma bardzo szerokie zastosowanie, może pomóc wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami w miejscach takich jak: kino, teatr, sala koncertowa, stadion, dworzec.