Jesteś tutaj

Udział przedstawiciela ISI w ćwiczeniach w USA

13-03-2014

W dniach 24.02 – 07.03.2014 w ramach programu TaCBRD ADT (ang. Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration Advanced Technology Demonstration) w Alexandrii pod Waszyngtonem odbyły się ćwiczenia sztabowe TD2 (ang. Technical Demonstration), na które zaproszony został przez agencję DTRA (ang. Defence Threat Reduction Agency) pracownik Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki mjr dr inż. Rafał Kasprzyk. Mjr Rafał Kasprzyk jest członkiem Zespołu Badawczego Modelowania Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych, którego kierownikiem jest prof. WAT, dr hab. inż. Andrzej Najgebauer.

Program TaCBRD jest amerykańską inicjatywą mającą na celu wymianę ze stroną polską wiedzy i procedur w zakresie minimalizacji i usuwania skutków broni masowego rażenia, w tym broni biologicznej. W ćwiczeniu wykorzystany został pakiet narzędzi opracowany przez amerykańską agencję DTRA. Celem wspomnianego pakietu narzędzi jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej osób odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w momencie wystąpienia ataku bronią masowego rażenia. Dzięki przyjętej architekturze amerykańskiego rozwiązania, w szczególności wykorzystaniu standardów ATP-45 i ADatP3, pakiet narzędzi może stosunkowo łatwo zostać rozszerzony o nowe funkcje. Jedną z wymaganych usług, istotnych dla użyteczności amerykańskiego pakietu narzędzi, jest prognozowanie skutków użycia broni biologicznej. Eksperci z agencji DTRA dostrzegli olbrzymi potencjał w naszym rodzimym rozwiązaniu, którym jest system CARE (ang. Creative Application to Remedy Epidemics) opracowany na Wydziale Cybernetyki WAT pod kierunkiem mjr. dr. inż. Rafała Kasprzyka. Amerykanie zainteresowani byli zarówno rozwiązaniami modelowymi zastosowanymi w systemie CARE, jak i architekturą i funkcjonalnością aktualnej wersji symulatora rozprzestrzeniania się zjawisk w systemach sieciowych. W trakcie wizyty w USA, mjr Rafał Kasprzyk zaprezentował swoje rozwiązanie od strony modelowej i praktycznej. System CARE został również wykorzystany w trakcie ćwiczeń i posłużył do oszacowania skutków w przypadku ataku terrorystycznego z wykorzystaniem pałeczek dżumy (Yersinia pestis) jako broni biologicznej.

Warto dodać, że CARE był wielokrotnie nagradzany tak w kraju, jak i na międzynarodowych wystawach, a teraz istnieje realna możliwość wykorzystania tego nowatorskiego systemu symulacji i wspomagania decyzji w ćwiczeniach sztabowych oraz działaniach operacyjnych służb epidemiologicznych.

W związku z planowaniem wykorzystania amerykańskiego pakietu narzędzi nie tylko w realiach Stanów Zjednoczonych, ale również w Polsce w ćwiczeniach brali udział polscy eksperci z CRESZ’u (Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych) oraz MAC (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji). Strona amerykańska była reprezentowana przez przedstawicieli m.in.: DTRA, DOD (ang. Department of Defense), EUCOM (ang. United States European Command), Gwardii Narodowej oraz ośrodka poligonowego w Edgewood. 

Pobyt w Waszyngtonie był również okazją do spotkania z Maj. Gen. Lucasem N. Polakowskim, który pełni funkcję Dowódcy SJFHQ-E (ang. Standing Joint Force Headquarters for Elimination of Weapons of Mass Destruction) oraz Zastępcy Dyrektora SCC WMD (ang. Center for Combating Weapons of Mass Destruction) w Fort Belvoir, gdzie jednocześnie mieści się siedziba Agencji DTRA.

Wizyta w Pentagonie odbyła się natomiast na zaproszenie Col. Leslie Dillard, byłej dowódcy 773 Civil Support Team w Niemczech, z którą jednostka CRESZ współpracuje od wielu lat.

>> Napisz do autora <<