Nagroda główna dla Młodych Mistrzów z WCY

14-03-2019

11 marca w Ministerstwie Cyfryzacji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu Młodzi Mistrzowie, który organizowany jest w ramach Forum Teleinformatyki. Spotkanie otworzył dr hab. inż. Bolesław Szafrański, prof. WAT - przewodniczący Rady Programowej Forum Teleinformatyki, który zapowiedział odświeżenie formuły konkursu w roku 2020. Przewodniczący Jury – Witold Wieteska – przypomniał nazwiska laureatów nagrody wyłonionych podczas XXIV Forum Teleinformatyki. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z projektami zwycięzców. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w składzie: Filip Głowacki, Sylwia Sławińska i Piotr Witowski, ppłk Mariusz Chmielewski. Zespół opracował teleinformatyczny system Nerve, przeznaczonej do monitorowania stanu dzieci chorych na epilepsję. Zwycięzcy  otrzymali m.in. voucher na bezpłatny udział w konferencji FedCSIS, który w imieniu Oddziału Mazowieckiego PTI wręczył Tomasz Kulisiewicz.

Nagroda Prezesa PTI „Poza horyzont…” przypadła doktorantowi WCY Piotrowi Szczepańczykowi, którego opiekunem jest ppłk Rafał Kasprzyk z Wojskowej Akademii Technicznej za opracowanie dotyczące wykrywania działań dezinformacyjnych w sieci. W imieniu laureata wyróżnienie odebrał dr hab. inż. Andrzej Chojnacki, prof. WAT.

Dwie Nagrody Specjalne –  Ministra Cyfryzacji oraz Narodowego Banku Polskiego – zostały przyznane studentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższej Szkoły Bankowej: Oskarowi Jabłońskiemu, Patrycji Kogut oraz Adrianowi Mirowskiemu. Pod opieką dr Krzysztofa Krzywdzińskiego opracowali oni aplikację do nauki programowania PixBlocks. Wprowadza on w tajniki kodowania młodsze dzieci dzięki programowaniu blokowemu, a starszym uczniom pomaga opanować język Python. W kategorii „Praca o największym pierwiastku algorytmicznym” zwyciężył Piotr Morawiecki, który przygotował wzór symulacji efektywności pozyskiwania energii z biomasy. Natomiast za najlepszy występ oratorski uznano wystąpienie Piotr Żarnowskiego o aplikacji Drogowskaz.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego, który podkreślił znaczenie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych dla rozwoju gospodarki.

Nagdrodzonym serdecznie gratulujemy!