Jesteś tutaj

COPE – Common Operational Picture Environment

COPE (Common Operational Picture Environment) to informatyczna platforma umożliwiająca koordynację osób/jednostek uczestniczących w dowolnej akcji, a tym samym zwiększająca świadomość sytuacyjną (ang. Situational Awareness) tych jednostek. COPE wspomaga również proces zarządzania jednostkami na każdym poziomie dowodzenia, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii m. in. GPS, smartfony, tablety, rzeczywistość rozszerzona.
Każdego dnia część społeczeństwa musi zmierzyć się z różnymi zagrożeniami (tj. pożar, powódź, przestępczość, trzęsienie ziemi, itp.). W takich sytuacjach poszkodowani liczą na szybką reakcję wyspecjalizowanych służb, które przyniosłyby oczekiwaną pomoc. Zdarza się też, że do rozwiązania problemu konieczny jest udział kilku jednostek o różnych specjalnościach. Wtedy oprócz szybkiej reakcji i właściwego przydziału zasobów nieodzowna jest sprawna koordynacja jednostek w trakcie prowadzenia akcji (ASAPx2 - As Soon As Possible Achieve Situational Awareness Predominance).
Dostarczenie odpowiednio przygotowanej informacji w odpowiednim czasie do właściwego miejsca to główna funkcjonoalność systemu COPE. Celem systemu jest wsparcie użytkowników – zarówno tych działających w terenie jak i tych pracujących w centrach dowodzenia – tak aby mogli wykonywać powierzone im zadania bardziej efektywnie. Możliwe jest to poprzez budowę wspólnego obrazu operacyjnego (COP – ang. Common Operational Picture) i wykorzystanie go do zwiększenia świadomości sytuacyjnej w procesie podejmowania decyzji na każdym poziomie tj. od pojedynczego funkcjonariusza, poprzez jednostkę, po całe zespoły jednostek dla poszczególnych gmin, powiatów, województw czy w końcu kraju, w przypadku ogłoszenia jednego ze stanów nadzwyczajnego.
Mentor Zespołu: mjr dr inż. Rafał KASPRZYK (WCY/WAT)

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon cope.pdf340.83 KB