Jesteś tutaj

Microsoft Imagine Cup 2016 – II i IV miejsca w finale krajowym naszych drużyn

Data otrzymania: 
13-04-2016

Już po raz dziewiąty w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyły się krajowe finały Imagine Cup największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów z zakresu tworzenia oprogramowania. Głównym organizatorem konkursu jest firma Microsoft Polska, a patronem honorowym Ministerstwo Rozwoju.

W finałach trwających od 12-13.04.2016 studenci WAT zaprezentowali 2 projekty:

MORPHEUS - zespół TheSleepWalkers - Jarosław Roszczewski, Paweł Piotrowski, Przemysław Regulski, Karol Kozieł, Mentor: mjr dr inż. Mariusz Chmielewski - wicemistrzostwo Polski - II miejsce w kategorii WorldCitizenship

SMILe - zespół Lock Busters - Krzysztof Filipowicz, Mateusz Bartuzi, Rafał Kaliński, Dawid Kozioł, Mentor: mjr dr inż. Mariusz Chmielewski - IV miejsce w kategorii Innovation.

Tegoroczny konkurs zaskoczył wszystkich uczestników dużo większą liczbą etapów kwalifikacyjnych i zakresu praktycznych demonstracji swojego produktu. Przedstawione projekty to wysiłek kilku tysięcy przepracowanych godzin, projektowania, prototypowania oraz implementacji. Każdy zespół oprócz profesjonalnej prezentacji i perfekcyjnie opracowanej szaty graficznej aplikacji i materiałów promocyjnych, zaprezentował działający demonstrator opracowanej technologii. Językiem konkursu jest język angielski i jest on wymagany na każdym etapie prezentacji wyników projektu.

MORPHEUS - biomedyczna opaska i aplikacja na smartphona analizująca sen pacjentów, rekomendująca i diagnozująca ryzyka schorzeń i zaburzeń snu. Opaska zastępuje skomplikowana aparaturę do badań snu wymagającą od użytkownika ponoszenia dużych nakładów finansowych, a przede wszystkim wymagające warunków klinicznych. MorpheusBand łączy bezinwazyjne techniki pomiaru funkcji psychofizycznych wykorzystując sensory inercjalne, czujnik temperatury, sensor altywności elektrycznej skóry - ElectroDermal Activity oraz wielospektralnej fotopletyzmografii. Kombinacja tak rozbudowanych źródeł danych pozwala na estymację granic faz snu oraz aktywności organizmu i mózgu w trakcie snu. System wykorzystuje techniki machine-learning, aby uczyć się zwyczajów pacjenta-użytkownika i je korygować. Aplikacja mobilna zmienia telefon w urządzenie ukierunkowane na polepszenie naszego snu, a w przypadku wykrycia problemów dokonuje wstępnej ich diagnozy i przekazuje stosowną informację i rekomenduje dalsze kroki. Projekt realizowany był przez interdyscyplinarny zespół studentów Wydziału Cybernetyki i Elektroniki, ukierunkowany na opracowanie opaski biomedycznej oraz konstrukcję oprogramowania Morpheus na platformę Android i Windows Phone.

SMILe Secure Mobile Interface for Locking - to montowane w zamku urządzenie rozmawiające z naszym telefonem i będące automatem otwierającym drzwi. Rozwiązanie pozwala na zarządzanie dostępem do pomieszczeń z wykorzystaniem technologii bezprzewodowych i całkowite zastąpienie kluczy .... smartphonem. System pozwala na korzystanie z kilku poziomów bezpieczeństwa wejścia do pomieszczeń z wykorzystaniem wielu dostępnych metod, zabezpieczonych kryptograficznie. System wyposażony został również w funkcje notyfikacji , informujące domowników o przybyciu użytkownika lub zaproszonego gościa. Kolejną innowacją systemu jest dostarczenie mechanizmów czasowych wirtualnych kluczy rozsyłanych do wskazanego użytkownika w postaci specjalnej zabezpieczonej wiadomości. Klucz taki pozwala na monitorowane wejście do pomieszczenia na określony czas. System może być wykorzystany do zarządzania przestrzeniami biurowymi, strefami bezpieczeństwa, a zwłaszcza hotelami gdzie kontrolowany, czasowy dostęp do pomieszczeń jest kluczowy. SMILe to projekt interdyscyplinarny realizowany przez studentów z Wydziału Cybernetyki, Optoelektroniki, Elektroniki i Mechatroniki, angażujący wiele zagadnień teoretycznych i praktycznych. Projekt w zakresie budowy urządzenia mechatronicznego był realizowany w kooperacji z pracownikami Wydziału Mechatroniki, którzy w ostatniej fazie projektu wykonali ogrom prac związanych z projektem i wydrukiem 3D mechanizmów automatu Smart Lock.

Wiecej na temat konkursu: https://www.microsoft.com/pl-pl/student/imagine-cup/default.aspx